CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK- OBOWIAZKI WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI
- Anna Galwas
- 12 sty 2022
- 1 minut(y) czytania

Już macie za oknem pięknie, biało?
Znacie tą soczystą pastę o domku w Bieszczadach?
No, to teraz już się nie śmiejcie, pełna powaga i poczytajcie, który śnieg jest czyj i co zrobić ze śniegiem, którego już nie wykorzystacie do ulepienia bałwana i wybudowania iglo.
Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. Dotyczy to również uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego.
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki te obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej.
Rada gminy może przejąć od właścicieli nieruchomości wszystkie albo wskazane obowiązki i ustala opłatę ponoszoną przez właścicieli nieruchomości za wykonywanie przejętych obowiązków. Opłata ta jest ustalana w sposób zryczałtowany za okresowe uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Wysokość opłaty jest uzależniona od faktycznych kosztów ponoszonych przez gminę z tego tytułu.
Comments